5 sposobów na utrzymanie zdrowych dziąseł i walkę z chorobami jamy ustnej

Jeśli chodzi o zwalczanie chorób zębów, masz tak wiele możliwości. Czasami wydaje się, że sposobów na wyleczenie próchnicy jest tyle, ile osób cierpiących na choroby przyzębia. Pielęgnacja jamy ustnej jest niezbędna do utrzymania zdrowego uśmiechu i zapobiegania przyszłym problemom. Ważne jest, aby utrzymywać zdrowe dziąsła, aby zapobiegać infekcjom jamy ustnej, zwłaszcza jeśli w przeszłości występowały choroby dziąseł. Istotne jest również posiadanie dobrych nawyków związanych z higieną jamy ustnej każdego dnia. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej może powstrzymać bakterie i pomóc zwalczyć ataki próchnicy, zanim staną się poważnymi problemami. Postępuj zgodnie z tymi pięcioma wskazówkami, aby uzyskać lepszą higienę jamy ustnej i zdrowsze dziąsła.

Myj zęby dwa razy dziennie

Szczotkowanie zębów to najważniejszy krok do dobrego zdrowia jamy ustnej. Jest niezbędny do usuwania bakterii i płytki nazębnej spomiędzy zębów i dziąseł. Jeśli nie szczotkujesz, prawdopodobnie rozwiniesz ubytki, choroby dziąseł, a nawet próchnicę korzeni zębów. Myj zęby miękką szczoteczką. Nie używaj szczoteczki z twardym włosiem, która może uszkodzić zęby. Używaj pasty do zębów z fluorem, która zawiera zalecaną ilość fluoru. Jeśli szczotkujesz zbyt mocno, usuwasz fluor i nie uzyskujesz żadnych korzyści.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Codzienne czyszczenie nicią dentystyczną

Powinieneś też używać nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Szczególnie ważne jest nitkowanie raz dziennie, jeśli masz chorobę dziąseł. Nitkowanie usuwa bakterie i płytkę nazębną spomiędzy zębów i dziąseł. Jeśli nie używasz nici dentystycznej, istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia dziąseł, które jest wczesnym stadium choroby dziąseł. Ciepła woda doskonale pomaga w nitkowaniu. Możesz także kupić rozpuszczalną w wodzie nić dentystyczną, która jest łatwiejsza w użyciu. Nie próbuj wprowadzać nici dentystycznej zbyt głęboko do gardła. Może tam być podstępnie i spowodować zadławienie. Krew może też dostać się do nici dentystycznej, jeśli spróbujesz wprowadzić ją zbyt głęboko do gardła.

Drapanie między zębami a dziąsłami

Jeśli masz zdrowe dziąsła, nie musisz drapać między zębami. Ale jeśli masz zapalenie dziąseł, powinieneś zeskrobać dziąsła, aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną. Skrobanie dziąseł może początkowo wydawać się nieprzyjemne, ale jest to ważny element higieny jamy ustnej. Usuwa płytkę nazębną i bakterie, które mogą prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy. Może również złagodzić pewien ból. Użyj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub czystego palca, aby zeskrobać między zębami. Unikaj osadzania się płytki nazębnej między zębami, jeśli nie masz zapalenia dziąseł ani choroby przyzębia. Może trochę boleć dziąsła, ale pomoże zapobiegać próchnicy i chorobom zębów.

Nie pij napojów bezalkoholowych ani nie jedz słodkich potraw

Jeśli masz zdrowe dziąsła i unikasz napojów bezalkoholowych i innych słodkich pokarmów, nie musisz często martwić się próchnicą. Jeśli jednak cierpisz na chorobę dziąseł lub chorobę przyzębia, są to złe wieści dla Twojego uśmiechu. Te pokarmy i napoje mogą zwiększać ryzyko próchnicy, ponieważ zawierają kwas, który może uszkodzić zęby. Napoje bezalkoholowe i słodkie pokarmy również zwiększają ryzyko próchnicy, ponieważ zawierają cukier, który bakterie uwielbiają. Jeśli masz zdrowe dziąsła i nie spożywasz tych słodkich pokarmów i napojów, możesz uniknąć próchnicy. Ale jeśli masz chorobę dziąseł lub chorobę przyzębia, te pokarmy i napoje mogą być bardzo szkodliwe. Należy również unikać pokarmów, które mogą powodować próchnicę, takich jak chipsy i precle, a także słodkich deserów.

Guma do żucia też może być dobra

Guma może pomóc w budowaniu zdrowych zębów, dostarczając niewielkiego źródła cukru, którym mogą się żywić bakterie. Guma chroni również zęby, utrzymując wilgoć w jamie ustnej i zapobiegając stykaniu się zębów. Jednak zbyt częste żucie gumy może uszkodzić zęby. Z biegiem czasu nawet najdelikatniejsza dziąsło może powodować próchnicę. Aby zapobiec próchnicy zębów, żuj gumę tylko wtedy, gdy nie jesz ani nie pijesz niczego słodkiego. Staraj się też żuć gumę powoli i nie zostawiaj jej w jednym miejscu. Te wskazówki pomogą Ci uniknąć uszkodzenia zębów.

Wnioski

Walka z próchnicą jest ważna. Może zamienić drobne ubytki w poważną próchnicę i może uszkodzić zęby, jeśli masz zapalenie dziąseł lub chorobę przyzębia. Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest również ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Może pomóc zmniejszyć ryzyko innych poważnych chorób, takich jak choroby serca, udar mózgu i cukrzyca. Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowych dziąseł jest szczotkowanie ich dwa razy dziennie pastą z fluorem i codzienne nitkowanie między zębami nicią rozpuszczalną w wodzie.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *