Aparat ortodontyczny: kompletny przewodnik po wyborze aparatu ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne to skuteczny sposób pomocy osobom z nierównym zębem lub zębami w uzyskaniu lepszego ustawienia zębów. Ten rodzaj leczenia występuje w wielu różnych formach, od bardziej powszechnych przezroczystych aparatów ortodontycznych po niewidoczne Invisalign, a nawet nakrycia głowy mocowane na głowie osoby. Szczególnie ta druga opcja stała się w ostatnich latach swego rodzaju sensacją. Częstą grupą docelową tych produktów są ząbkujące niemowlęta; jednak dorośli chorzy również zaczęli używać ich na sobie jako alternatywy dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Te nakrycia głowy zwykle występują w takiej czy innej formie – od dyskretnej bielizny nocnej, którą można założyć na głowę, gdy idziesz spać w nocy, po częściowe klipsy na nos, które można założyć w ciągu dnia pod normalnym ubraniem.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Co to są aparaty ortodontyczne?

Aparaty ortodontyczne są zwykle wykonane z metalu i gumy. Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych i można ich używać z wielu różnych powodów. Istnieją gumki, które służą do delikatnego rozciągania zębów w celu ich lepszego ustawienia. Istnieją również urządzenia, które służą do przesuwania zębów w przód iw tył w celu poprawy ich wyrównania. Metody stosowane podczas leczenia ortodontycznego zmieniały się z biegiem czasu i opracowywano nowe metody, aby proces leczenia zębów był szybszy i skuteczniejszy. Istnieje wiele różnych rodzajów urządzeń, które można stosować do leczenia zębów. Mogą one być wyjmowane lub nieusuwalne.

Aparaty ortodontyczne: krótka historia

W ciągu ostatniego stulecia ortodoncja przeszła wiele zmian i wiele ulepszeń zarówno w leczeniu, jak i zrozumieniu wad zgryzu. Aparaty ortodontyczne zostały wynalezione do prostowania zębów, ale stały się czymś więcej niż tylko urządzeniami do prostowania. Obecnie aparaty ortodontyczne mogą być używane do korygowania szerokiej gamy wad zgryzu, w tym zgryzu krzyżowego, nagryzowego, podzgryzowego, rotacyjnego i wielu innych rodzajów wad zgryzu. Kiedy szelki stały się popularne, były metalowe, niewygodne i czasochłonne. Można je było zdejmować tylko wtedy, gdy osoba była dorosła, i to tylko na określone godziny każdego dnia. Wraz z postępem technologii wytwarzania aparatów ortodontycznych nowoczesne aparaty stały się lżejsze, wygodniejsze w noszeniu i można je zdejmować przez cały dzień, każdego dnia.

Jak działają aparaty ortodontyczne?

Gumki zakłada się wokół zębów, aby delikatnie je rozciągnąć. Z biegiem czasu spowoduje to rozbicie tkanek zębów i umożliwi im lepsze ustawienie. Same zamki są zwykle wykonane z metalu i są umieszczane wokół zębów i dziąseł, aby delikatnie je trzymać. Dostępnych jest wiele różnych wsporników i konstrukcji wsporników, a także różne materiały, z których można wykonać szelki. Należą do nich druty, które są albo stopione razem, albo pokryte niklem. Typy drutów obejmują stal nierdzewną, niklowo-tytanowe i niklowo-chromowe. Dostępnych jest również wiele różnych rodzajów zamków, w zależności od ciężkości wady zgryzu, z powodu której leczona jest dana osoba. Należą do nich aparaty stałe, w których zęby są utrzymywane na miejscu, a także aparaty ruchome, w przypadku których zęby można wyjmować i wymieniać nawet co 2-3 tygodnie.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, które można stosować w leczeniu ortodontycznym. Niektóre z najczęstszych rodzajów aparatów ortodontycznych obejmują metalowe zamki, przezroczyste szelki i niewidoczne szelki. – Zamki metalowe: Te zamki są wykonane z metalu i są na ogół najpopularniejszym rodzajem aparatów ortodontycznych. Pasują na zęby i są połączone z drutami, które są stopowe lub pokryte niklem. Ten typ wspornika jest najczęściej używanym typem wspornika. – Przezroczyste szelki: Te szelki są opcją jednorazowego użytku i są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego. Są idealne, gdy zęby są zbyt blisko siebie i trudno je zobaczyć na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. One również są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego i są połączone z drutami, które są albo stopowe, albo powlekane niklem. – Niewidoczne aparaty ortodontyczne: Są to cyfrowe aparaty ortodontyczne, które są zwykle używane u młodszych osób. Są one połączone z drutami, które są albo stopowe, albo pokryte niklem. Same aparaty ortodontyczne są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego i są zwykle połączone z drutami, które są albo stopowe, albo pokryte niklem.

Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego wybrać?

To zależy od kilku różnych czynników. Na przykład, czy twój obecny aparat ortodontyczny działa dla ciebie? Jeśli jesteś zadowolony z dotychczasowego leczenia i nie masz ochoty lub potrzeby przesiadać się na inny typ aparatu, to niekoniecznie musisz dokonywać drastycznych zmian. Jeśli jednak czujesz, że obecne leczenie nie zapewnia pożądanych rezultatów, możesz rozważyć różne opcje. Istnieje wiele różnych rodzajów urządzeń do wyboru, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, do czego służą i do czego najlepiej się nadają. Istnieje również wiele czynników, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiedniego typu urządzenia. Obejmują one komfort zabiegu, jaki będzie efekt estetyczny i jaki będzie koszt. Po zawężeniu wyboru powinno być stosunkowo łatwo wybrać najlepszy dla siebie rodzaj aparatu ortodontycznego.

Które aparaty można usunąć?

Plastikowe aparaty ortodontyczne są na ogół zdejmowane i można je zdejmować nawet co 3 tygodnie. – Wsporniki ze stali nierdzewnej: Wsporniki te są wykonane ze stali nierdzewnej i zazwyczaj można je zdemontować. Są też najczęściej stosowanym rodzajem zamków, ponieważ uznawane są za najskuteczniejsze w korygowaniu wad zgryzu. – Zamki niklowo-chromowe: Te zamki są wykonane z niklowo-chromowego i zazwyczaj można je zdejmować. Uważane są również za jeden z najtrwalszych rodzajów zamków. – Zamki niklowo-tytanowe: te zamki są wykonane z niklowo-tytanowego i na ogół są nieusuwalne. Są uważane za jeden z najwygodniejszych rodzajów zamków i można je nosić podczas snu, podczas gdy można je zdejmować, gdy są noszone w ciągu dnia.

Wady leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne ma wiele zalet. Na przykład może pomóc osobom, które mają problemy z zębami, takie jak stłoczone lub źle ustawione zęby, uniknąć konieczności zakładania korony lub naprawy zębów. Może również pomóc osobom, które mają bardzo krzywe lub asymetryczne zęby. Jednak istnieje również wiele potencjalnych zagrożeń i wad związanych z leczeniem ortodontycznym. Należą do nich: – Bolesne i wrażliwe dziąsła: Bolesne i zapalne dziąsła to częsty efekt uboczny noszenia aparatu ortodontycznego. Można to leczyć dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi i płukanką do ust, która pomaga uspokoić usta. – Choroby przyzębia: należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne spowoduje przesunięcie zębów, co może spowodować kontakt zębów z linią dziąseł, zwiększając ryzyko rozwoju choroby przyzębia.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *