Co musisz wiedzieć o swoich zębach

Czy wiesz, że zęby są jednym z najważniejszych wskaźników ogólnego stanu zdrowia? Oprócz wyglądu zęby odgrywają istotną rolę w trawieniu i sposobie, w jaki pokarm przechodzi przez organizm. Jeśli masz zły stan zdrowia jamy ustnej, może to prowadzić do innych negatywnych skutków dla twojego organizmu. W rzeczywistości choroby dziąseł są najbardziej rozpowszechnionym problemem zdrowia jamy ustnej w Ameryce Północnej, a częstość ich występowania stale rośnie. Ci, którzy na nią cierpią, często odczuwają ból szczęki i szyi, cofające się dziąsła, nieświeży oddech i wrażliwość na gorące i zimne potrawy. Jeśli chcesz zachować promienny uśmiech przez całe życie, oto, co musisz wiedzieć o swoich zębach.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Jaką rolę w naszym ciele pełnią zęby?

Twoje zęby odgrywają istotną rolę w procesie trawienia. Są częścią jamy ustnej, która rozkłada pokarm na mniejsze cząsteczki, które są wchłaniane przez organizm. W rzeczywistości twoje ciało jest w stanie używać zębów jako blendera. Twoje zęby rozkładają pokarm na substancję zwaną „miazgą”, która może być łatwo wchłaniana do krwi i układu limfatycznego. Twoje dziąsła, które znajdują się tuż za zębami, utrzymują naczynia krwionośne, które służą jako droga do trawienia. Jeśli masz chorobę dziąseł, bakterie w jamie ustnej mogą dostać się do naczyń krwionośnych i zablokować ich przepływ, co oznacza, że ​​bakterie mogą zacząć wpływać na resztę ciała. Może powodować obrzęki kostek, podwyższone ciśnienie krwi i choroby serca. Jeśli tak się stanie, możesz doświadczyć szeregu objawów, takich jak zmęczenie, zaparcia, nieświeży oddech, zmiana nawyków jelitowych i inne.

Sześć grup chorób zębów

Zapalenie dziąseł: Jest to łagodna postać choroby dziąseł, która powoduje krwawienie dziąseł. – Zapalenie przyzębia: Jest to ciężka postać choroby dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów. – Nieprawidłowa próchnica zębów i korzeni: nieleczona może prowadzić do utraty zębów i ciężkiej niestrawności. – Zapalenie miazgi: Jest to infekcja bakteryjna dziąseł, która może powodować silny ból w jamie ustnej i szyi. – Pyorrhea: Powoduje nadmierny wzrost białych krwinek wewnątrz dziąseł i miejsc krwawienia. – Zapalenie pęcherza moczowego: Jest to infekcja bakteryjna pęcherza moczowego. Może powodować ból w boku i plecach, krew w moczu i częste oddawanie moczu.

Choroby dziąseł: co powinieneś wiedzieć

Choroby dziąseł są najczęstszym problemem zdrowotnym jamy ustnej w Ameryce Północnej. Często zaczyna się od płytki nazębnej, lepkiej substancji na zębach, która składa się z bakterii. Płytka nazębna może gromadzić się na zębach i powodować próchnicę. Ale jeśli nie jest leczone, może ostatecznie doprowadzić do choroby dziąseł. Gdy bakterie w płytce nazębnej połączą się z krwią, tworzą kamień nazębny, który jest szarą lub brązową substancją na zębach. Ten kamień nazębny może podrażniać tkanki dziąseł, co może powodować stany zapalne w jamie ustnej. Cofnięcie naturalnego wzrostu tkanek dziąseł w wyniku urazu, takiego jak żucie, może prowadzić do choroby dziąseł. Dlatego zawsze należy myć zęby po skończonym posiłku. Ale powinieneś również regularnie i dokładnie myć zęby. Powinieneś również szczotkować język, ponieważ może on również gromadzić płytkę nazębną. Jeśli tego nie zrobisz, możesz rozwinąć chorobę dziąseł.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Próchnica zębów: sprawca rozwoju choroby dziąseł

Próchnica zębów jest spowodowana gromadzeniem się cząstek jedzenia na zębach, co powoduje ich próchnicę. Kiedy ząb jest dotknięty próchnicą, płytka nazębna na powierzchni zęba zaczyna się rozpadać i tworzy kamień nazębny na zębie. Kamień nazębny może wtedy zacząć się rozkładać, co może prowadzić do próchnicy i próchnicy zębów. Bakterie, drożdże i inne mikroorganizmy na zębach mogą powodować próchnicę. Dlatego należy myć zęby po każdym posiłku i co najmniej dwa razy dziennie. Możesz użyć antybakteryjnej pasty do zębów, aby zapobiec próchnicy. Jeśli tego nie zrobisz, bakterie na twoich zębach mogą powodować zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i próchnicę. Jeśli masz zły stan zdrowia jamy ustnej, możesz być bardziej narażony na rozwój próchnicy i próchnicy zębów dziecka.

Zapalenie przyzębia wywołane tetracykliną: rodzaj choroby dziąseł

Jest to rodzaj choroby dziąseł, która jest zwykle wywoływana przez antybiotyki. Bakterie w jamie ustnej, które mogą powodować zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia, mogą rozwijać się w kwaśnym środowisku. Antybiotyki są jednak zwykle przyjmowane przez krótki okres czasu i są bardzo kwaśne. Dlatego te bakterie mogą wpływać na dziąsła i zęby. Nieleczony stan ten może prowadzić do utraty zębów i kości. Może również powodować nieświeży oddech, wrażliwość na gorące i zimne pokarmy oraz zmianę nawyków jelitowych. Jeśli rozwiniesz ten typ choroby dziąseł, możesz doświadczyć zmiany nawyków jelitowych. Możesz również zauważyć krew w stolcu lub że jest on bardziej miękki niż zwykle. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do dentysty w celu leczenia.

Choroba Lichensteina: rzadka postać chorób przyzębia

Choroba Lichensteina występuje tylko u osób z zapaleniem przyzębia związanym z tetracykliną. Dziąsła w jamie ustnej stają się zaczerwienione i obolałe, mogą wystąpić krwawienia z dziąseł, zmiana nawyków jelitowych i bolesne oddawanie moczu. Ten stan występuje rzadko i może być leczony tylko przez dentystę. Nie ma sposobu, aby zapobiec temu rodzajowi choroby dziąseł.

Ropień zęba i martwica miazgi: przyczyny tych stanów

Ropień zęba i martwica miazgi są spowodowane przez bakterie, które dostają się do zębodołu i powodują zablokowanie skrzepu krwi. Może to uszkodzić ząb i/lub miazgę, czyli bogatą w nerwy tkankę wewnątrz zębów. Jeśli masz ropień zęba, możesz zauważyć nieprzyjemny smak w ustach lub ból zęba. Martwica miazgi to stan, w którym korzeń zęba obumiera i zostaje zastąpiony szarą tkanką włóknistą. Może to spowodować zmianę w odczuwaniu zębów podczas wgryzania się w różne przedmioty.

Podsumowanie

Próchnica zębów dotyka ponad 20 milionów ludzi w Ameryce Północnej i jest najczęstszą przyczyną utraty zębów. Choroby dziąseł są najbardziej rozpowszechnionym problemem zdrowia jamy ustnej w Ameryce Północnej, a częstość ich występowania stale rośnie. Jeśli chcesz, aby Twój uśmiech był promienny przez całe życie, musisz wiedzieć, co robić. Choroby te są spowodowane złą higieną jamy ustnej i bakteriami, które rozwijają się w jamie ustnej. Utrzymywanie zdrowych i czystych zębów oraz regularne wizyty u dentysty to najlepsze sposoby zapobiegania tym chorobom.

Skontaktuj się z kliniką, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli kompleksowej pomocy w zakresie problemów z uzębieniem. Pamiętaj o corocznych kontrolach dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *