Dur brzuszny – jak zapobiegać? 6 najskuteczniejszych sposobów

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że w 2018 roku na całym świecie odnotowano około 3,2 miliona przypadków duru brzusznego. Chociaż może się to wydawać niewiele, w rzeczywistości jest to znaczny wzrost w porównaniu z kilkoma laty. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapobiegać durowi brzusznemu, musisz wiedzieć, skąd pochodzi wirus. Gdzie ludzie chorują na tyfus? Według CDC ludzie zwykle zapadają na tyfus, gdy spożywają żywność lub napoje zanieczyszczone kałem osoby, która zachorowała.

Jednak niektóre osoby mogą się nim zarazić, dotykając przedmiotów skażonych zakażonym kałem bez zachorowania. Ponadto niektóre zwierzęta mogą również zarazić się durem brzusznym poprzez kontakt z zakażonym brudem lub kałem. Jednym ze sposobów uniknięcia tej choroby jest upewnienie się, że otoczenie jest czyste i wolne od komarów i innych robaków, które mogą przenosić wirusa. Powinieneś także uważać na to, jaką żywność spożywasz, i upewnić się, że pojemniki do przechowywania żywności są zawsze szczelnie zamknięte, aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia podczas przechowywania.

Przed zagraniczną podróżą – zaszczep się!

Właściwe obchodzenie się z żywnością

Właściwe obchodzenie się z żywnością jest ważną częścią zapobiegania durowi brzusznemu. Ryzyko zarażenia się chorobą jest większe, gdy nie traktujesz żywności z należytą ostrożnością. Oto kilka prostych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa żywności, które mogą pomóc w zapobieganiu durowi brzusznemu. Zawsze myj ręce przed i między posiłkami. Jest to szczególnie ważne przed kontaktem z żywnością, przestrzeganiem procedur w klinice, przygotowywaniem lub spożywaniem posiłków lub przygotowywaniem lub usuwaniem odpadów. Zawsze używaj czystych naczyń do przygotowywania i serwowania posiłków. Oczyść i zdezynfekuj wszystkie powierzchnie i uchwyty przyborów roztworem sporządzonym w proporcji jedna część wybielacza na dziewięć części wody. Nie dziel się jedzeniem ani naczyniami z innymi. Dobrym pomysłem jest również przechowywanie łatwo psującej się żywności, takiej jak mięso i produkty mleczne, w lodówce.

Utrzymywanie nawodnienia

Możesz zapobiegać durowi brzusznemu, pozostając nawodnionym. Jest to szczególnie ważne dla osób z wysokim ryzykiem zachorowania, takich jak osoby z przewlekłymi schorzeniami. Oto kilka sposobów na nawodnienie i zapobieganie durowi brzusznemu. Regularnie pij wodę, szczególnie w gorących i wilgotnych warunkach. Jeśli czujesz pragnienie, pij więcej wody, niż odczuwasz pragnienie. Uczucie pragnienia oznacza, że ​​jesteś już odwodniony. Staraj się przez cały czas utrzymywać stężenie sodu we krwi (elektrolitu, który pomaga organizmowi zatrzymywać płyny) między 50 a 100 miligramów na litr (mg/l).

Kluczowe są warunki sanitarne

Utrzymywanie żywności i środowiska w jak największej czystości może zapobiec zarażeniu się durem brzusznym. Mycie rąk mydłem i wodą przy jednoczesnym zachowaniu dobrych praktyk higienicznych może pomóc w zapobieganiu przenoszeniu zarazków i bakterii. Utrzymywanie źródeł wody tak czystych, jak to możliwe. Na przykład poprzez filtrowanie lub oczyszczanie wody, może pomóc w zapobieganiu zakażeniu durem brzusznym, utrzymując wodę wolną od bakterii. Dobre praktyki sanitarne obejmują również mycie warzyw i owoców czystą wodą przed ich przygotowaniem lub spożyciem. Zakręcanie kranu podczas mycia zębów i unikanie dotykania klamek publicznych toalet również może pomóc w zapobieganiu przenoszeniu zarazków i bakterii.

Unikaj zajęć na świeżym powietrzu w słońcu

Powinieneś unikać forsownych zajęć na świeżym powietrzu w miesiącach letnich, kiedy ryzyko zarażenia się durem brzusznym jest największe. Unikanie bezpośredniego światła słonecznego i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, takich jak samochód lub budynek, gdy tylko jest to możliwe, może pomóc w zapobieganiu oparzeniom słonecznym i zwiększeniu ryzyka zarażenia się durem brzusznym. Ponadto powinieneś również pić dużo wody i upewnić się, że nie odwodnisz się podczas gorących letnich miesięcy, kiedy dur brzuszny jest najbardziej rozpowszechniony. Odwodnienie może zwiększyć ryzyko zachorowania na dur brzuszny poprzez obniżenie stężenia sodu we krwi.

Szczepionki przeciw durowi brzusznemu

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na dur brzuszny, możesz być zainteresowany szczepieniem przeciw durowi brzusznemu. W przeszłości jedynym sposobem zapobiegania durowi brzusznemu było przestrzeganie zasad higieny, takich jak mycie rąk i nawadnianie. Jednak wraz z rozwojem szczepionek przeciw durowi brzusznemu można teraz uzyskać przeciwciała przeciw durowi brzusznemu bez konieczności przestrzegania zasad higieny. Jeden rodzaj szczepionki przeciw durowi brzusznemu, znany jako doustna szczepionka przeciw durowi brzusznemu, jest podawany doustnie. Zwykle podaje się go podróżującym i pracownikom służby zdrowia, którzy są narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na dur brzuszny. Drugi rodzaj szczepionki przeciw durowi brzusznemu, znany jako immunoglobulina durowa (ITIG), jest podawany dożylnie. Wykazano, że ITIG skutecznie zapobiega przenoszeniu duru brzusznego z człowieka na człowieka i zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą nawet o 90%.

Wnioski

Dur brzuszny to niebezpieczna i potencjalnie zagrażająca życiu choroba. Na szczęście można temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ostrożności. Obejmują one pozostawanie nawodnionym, unikanie oparzeń słonecznych oraz niespożywanie żywności lub napojów, które nie są odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na dur brzuszny, powinieneś rozważyć szczepienie. Szczepionki są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tej infekcji. Jednak są one przydatne tylko wtedy, gdy są prawidłowo podawane. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapobiegać durowi brzusznemu, musisz wiedzieć, skąd pochodzi wirus. Dlatego upewnij się, że jesteś nawodniony, unikaj bezpośredniego światła słonecznego i upewnij się, że jedzenie i woda są odpowiednio przygotowane.

Przed zagraniczną podróżą – zaszczep się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *