Malaria – co powinieneś wiedzieć?

Malaria jest chorobą wywoływaną przez jednokomórkowego pasożyta zwanego protistą. Istnieje wiele różnych rodzajów pasożytów malarii, które mogą być przenoszone przez kilka różnych rodzajów gryzących owadów. Chociaż istnieją skuteczne leki, które mogą pomóc wyeliminować objawy tej choroby, jest ona najbardziej rozpowszechniona w obszarach tropikalnych o ciepłym i wilgotnym klimacie. Te warunki stwarzają idealną pożywkę dla komarów, które przenoszą pasożyty malarii na ludzi. Podobnie jak inne choroby pasożytnicze, ludzie mogą zostać zarażeni malarią poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, a nawet poprzez skażoną wodę lub żywność. Ponadto niektóre gatunki komarów służą również jako wektory przenoszenia z jednej osoby na drugą. W związku z tym nie tylko ci, którzy mieszkają na obszarach o wysokim wskaźniku przenoszenia malarii, muszą podjąć środki ostrożności przed zachorowaniem na tę chorobę. Każdy, kto odwiedza te miejsca, również powinien dla własnego bezpieczeństwa.

Przed zagraniczną podróżą – zaszczep się! Jednak zanim wyruszysz w podróż, powinieneś zadbać o swoje uzębienie.

Co powoduje malarię?

Malarię wywołuje pasożyt zwany protistą. Cykl życiowy protistów zależy od konkretnego gatunku komara, który ma zostać przeniesiony na nowego żywiciela. U ludzi ten pasożytniczy protista zwykle występuje w krwinkach czerwonych. Kiedy zakażony człowiek połknie mikrofilarię (niedojrzałą postać pasożyta), pasożyt dostaje się do organizmu człowieka. Następnie komar pobiera pasożyta z komórek nowego żywiciela i przenosi go z powrotem do komórek pierwotnego żywiciela, gdzie się rozmnaża. Podczas kolejnych trzech etapów rozwoju pasożyta samica pierwotniaka wytwarza tysiące męskich mikrofilarii. Te mikrofilarie ostatecznie opuszczają komórki żywiciela i łączą się w jelitach komara, produkując setki zapłodnionych jaj, które są połykane przez następnego żywiciela. U nowego żywiciela zapłodnione jaja rozwijają się w nowe mikrofilarie, które są przekazywane nowemu żywicielowi. Ten cykl może się powtarzać w kółko, powodując poważne epidemie, gdy populacje zarażają się, a komary przenoszą pasożyty na ludzi.

Jak przenoszona jest malaria?

Malaria jest zwykle przenoszona przez ukąszenie określonego rodzaju komara. Objawy zwykle pojawiają się 30 do 40 godzin po ukąszeniu i mogą być ciężkie. Pasożyty wywołujące malarię znajdują się w krwinkach czerwonych zakażonych komarów i są przenoszone na nowych żywicieli, gdy zakażony komar ugryzie nową osobę. Chociaż niektóre gatunki komarów są bardziej rozpowszechnione w niektórych częściach świata, większość osób zarażonych malarią w Stanach Zjednoczonych i innych krajach robi to podczas podróży do regionów tropikalnych. Gatunki komarów, które najczęściej przenoszą malarię na ludzi, występują na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, takich jak Afryka, Azja Południowo-Wschodnia i Południowy Pacyfik.

Jak diagnozuje się malarię?

Malarię diagnozuje się za pomocą serii testów, które wyszukują pasożyty wywołujące chorobę. Testy te można wykonać na próbce krwi lub próbce tkanki (takiej jak próbka plwociny), która została pobrana od osoby zakażonej. Testy sprawdzają obecność przeciwciał, które są białkami wytwarzanymi przez układ odpornościowy w celu zwalczania infekcji. Pasożyty malarii na ogół nie wywołują odpowiedzi immunologicznej, co ułatwia diagnozę za pomocą przeciwciał. Kiedy dana osoba ma malarię, objawy są często podobne do innych chorób tropikalnych, takich jak gorączka denga lub infekcja wirusem Zika. Pracownik służby zdrowia może podejrzewać malarię, jeśli dana osoba ma objawy, takie jak gorączka, dreszcze i bóle głowy, a także objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i biegunka. Pracownik służby zdrowia może również zbadać osobę z malarią pod kątem objawów innych chorób, takich jak wysypki skórne, stany zapalne oczu i nieprawidłowości w wątrobie.

Leczenie malarii

Malaria to skomplikowana choroba, która wymaga starannego leczenia. Wcześnie zdiagnozowana malaria może być leczona lekami dostępnymi jako niedrogie leki generyczne. Zabieg dostępny jest również dla kobiet w ciąży i dzieci. Dla osób chorych na malarię, które nie są w ciąży, najlepszą obroną jest zapobieganie ukąszeniom komarów. Może to być trudne na obszarach subtropikalnych i tropikalnych, gdzie mieszka większość ludzi. Ludzie mogą zapobiegać malarii, chroniąc się przed ukąszeniami. Stosując środki odstraszające owady, śpiąc pod moskitierą i pozostając w ciągu dnia w pomieszczeniach. Malarii nie można wyleczyć. Gdy już znajdzie się w organizmie, ale można jej zapobiegać za pomocą kombinacji strategii zapobiegawczych. Takich jak stosowanie środków odstraszających owady, podejmowanie środków ostrożności przeciwko ukąszeniom komarów, przebywanie w pomieszczeniach w ciągu dnia i używanie moskitier. Tak długo, jak w społeczności jest jedna osoba chora na malarię, komary mogą nadal rozprzestrzeniać tę chorobę. Dlatego profilaktyka jest niezbędna.

Zapobieganie malarii

Strategie zapobiegania są ważne, aby zapobiec zakażeniu malarią przez owady. Zapobieganie ukąszeniom komarów jest jednym ze sposobów zapobiegania malarii. Osoby, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu o zmierzchu lub świcie, kiedy komary są najbardziej aktywne, mogą stosować spraye lub balsamy odstraszające owady, aby zapobiec ukąszeniom komarów. Każdy, kto mieszka lub podróżuje do obszaru objętego malarią, powinien podjąć te środki ostrożności, zwłaszcza jeśli w tej samej sytuacji znajdują się inne osoby. Osoby podróżujące na obszary objęte malarią powinny przed podróżą omówić potrzebę ochrony przed owadami ze swoim lekarzem.

Wnioski

Malaria to poważna choroba, która nieleczona może być śmiertelna. Jest to najbardziej rozpowszechnione w obszarach tropikalnych o ciepłym, wilgotnym klimacie. Zapobieganie ukąszeniom komarów jest najlepszym sposobem zapobiegania malarii. Jeśli ktoś ma malarię, strategie zapobiegawcze, takie jak pozostawanie w domu w ciągu dnia, noszenie środków odstraszających owady i przyjmowanie leków, są ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Osoby podróżujące do regionów endemicznych malarii powinny omówić strategie zapobiegania, takie jak stosowanie środków odstraszających owady, podejmowanie środków ostrożności.

Przed zagraniczną podróżą – zaszczep się! Jednak zanim wyruszysz w podróż, powinieneś zadbać o swoje uzębienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *