Zapobieganie cholerze: co musisz wiedzieć

Cholera to ostra, zagrażająca życiu choroba biegunkowa wywołana przez bakterię Vibrio cholera. Choroba rozprzestrzenia się przez skażoną wodę i żywność. Może być również przenoszony przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, która nie podjęła odpowiednich środków ostrożności. Cholera dotyka przede wszystkim ludzi w krajach rozwijających się, gdzie warunki sanitarne, dostęp do czystej wody i dobra higiena nie są tak niezawodne, jak w krajach rozwiniętych. Jednak występuje w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, a także w innych krajach rozwiniętych, takich jak Włochy i Hiszpania. Nieleczona cholera może szybko postępować i spowodować śmierć osoby w ciągu kilku godzin od odwodnienia lub niewydolności wielonarządowej, jeśli nie jest kontrolowana. Środki zapobiegania cholerze mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na cholerę, tak aby mniej osób umierało z jej powodu. Wiedza o tym, co możesz zrobić, aby uchronić się przed cholerą, pomoże Ci uniknąć stania się jej ofiarą.

Jeśli chcesz zachować zdrowie podczas podróżowania – zaszczep się na najczęściej występujące w danym regionie choroby!

Pij regularnie wodę

Cholera jest wywoływana przez bakterie, które lubią ciepłe środowisko. Jeśli nie masz wystarczającej ilości wody, bakterie mogą się rozmnażać, powodując odwodnienie. To jeden z pierwszych objawów cholery, więc nie ignoruj ​​go. Odwodnienie jest częstą przyczyną śmierci w przypadku cholery. Ludziom brakuje przeciwciał w jelitach, które pomagają chronić ich przed wieloma drobnoustrojami. Tak więc, jeśli jesteś zarażony cholerą, twoje ciało nie rozpoznaje jej natychmiast jako zagrożenia. W ciągu kilku godzin lub dni możesz doświadczyć szybkiego odwodnienia i poważnych zaburzeń równowagi elektrolitowej, które mogą prowadzić do problemów z sercem i śmierci. Picie wystarczającej ilości wody ma kluczowe znaczenie, aby temu zapobiec.

Unikaj jedzenia i picia czegokolwiek, co wydaje się nieświeże

Żywności i napojów, które wyglądają lub pachną podejrzanie, należy unikać również dla zdrowia swojej rodziny i przyjaciół. Obejmuje to surowe warzywa i owoce, które nie zostały umyte i niewłaściwie oczyszczone. Ponadto niegotowane lub niedogotowane owoce morza, niepasteryzowane napoje (takie jak mleko, soki i woda) oraz niegotowana lub niesterylizowana woda pitna. Jeśli nie masz pewności co do czystości spożywanego jedzenia lub napoju lub podróżujesz do obszaru, w którym występuje cholera, powinieneś tego unikać. Może to uratować życie, zapobiegając zarażeniu się cholerą i innym osobom w Twojej grupie.

Uważaj, kiedy podróżujesz do obszarów z cholerą

Wybuchy cholery często charakteryzują się nagłym wzrostem zachorowań i zgonów. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie wiedzą, że są zarażeni i podróżują do obszarów, w których występuje choroba. Takie ogniska mogą wystąpić w dowolnym miejscu na świecie, chociaż częściej występują w regionach tropikalnych, takich jak Afryka Subsaharyjska oraz Ameryka Południowa i Środkowa. Jeśli podróżujesz do obszaru, w którym cholera jest możliwa, powinieneś o tym wiedzieć. Jeśli masz jakiekolwiek objawy cholery, takie jak ciężka biegunka, wymioty lub odwodnienie, powinieneś jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować lekarzy o historii podróży.

Zachowuj bezpieczną higienę

Przestrzeganie zasad higieny może zapobiec rozprzestrzenianiu się cholery przez skażoną wodę i żywność. Dobra higiena obejmuje mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund oraz utrzymywanie ich w czystości podczas jedzenia i przygotowywania posiłków. Należy również unikać picia z zanieczyszczonego źródła, takiego jak rzeka, jezioro lub muszla klozetowa, lub korzystania z publicznej toalety. Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny podczas przygotowywania posiłków i czyszczenia powierzchni do przygotowywania żywności lub wody. Nigdy nie mocz jedzenia ani przyborów do picia w wodzie, a następnie używaj ich do jedzenia lub picia. Zamiast tego użyj czystego naczynia lub umyj je, a następnie użyj go do jedzenia lub picia.

Utrzymuj ręce w czystości

Regularnie myj ręce, zwłaszcza jeśli dotykałeś ust lub nosa podczas choroby. Dobrym pomysłem jest również mycie rąk przed przygotowywaniem posiłków dla rodziny oraz podczas sprzątania domu. Żel do dezynfekcji rąk jest dostępny w większości sklepów sprzedających żywność i artykuły gospodarstwa domowego. Ponadto jest szybkim i łatwym sposobem na utrzymanie rąk w czystości. Możesz też użyć środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który jest równie skuteczny.

Kluczowe są warunki sanitarne

Najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się cholery jest przestrzeganie zasad higieny. Utrzymywanie rąk w czystości i picie wyłącznie przebadanej i uznanej za czystą wody. Powinieneś także myć naczynia, przybory i wszelkie powierzchnie, które miały kontakt z surową żywnością, taką jak owoce morza. Woda, której używasz do napełniania toalety, kąpieli i picia, również powinna być uważana za zanieczyszczoną. Jeśli to możliwe, korzystaj z publicznej toalety spłukiwanej czystą wodą.

Dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższy szpital i dowiedz się, jak się tam dostać w nagłym przypadku

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, zachorujesz na cholerę, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy szpital, aby jak najszybciej otrzymać potrzebne leczenie. Powinieneś także wiedzieć, jak się tam dostać w nagłym przypadku, aby nie utknąć w korku lub zdezorientowany podczas próby dotarcia do szpitala. Znaj adres i numer telefonu lokalnego szpitala i upewnij się, że zapamiętałeś go. Możesz także zapamiętać adres najbliższego oddziału Czerwonego Krzyża lub Armii Zbawienia. Jeśli utkniesz gdzieś bez dostępu do telefonu lub komputera, możesz też zapisać adres na kartce papieru i mieć go przy sobie.

Opracowywane są szczepionki przeciwko cholerze

Szczepionki przeciwko cholerze są wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ale naukowcy pracują nad ich opracowaniem. W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała projekt planu szczepionki przeciwko cholerze. Celem jest, aby szczepionka była dostępna dla ludzi na całym świecie do 2023 roku. Naukowcy szukają sposobów zapobiegania przedostawaniu się bakterii do organizmu, a także sposobów przeciwdziałania chorobie, gdy już się ona znajdzie. Jedną z proponowanych strategii jest „przełączenie przełącznika” wewnątrz ciała, które wyłączyłoby układ odpornościowy, gdy uzna, że ​​bakteria jest szkodliwa.

Wnioski

Cholera to niebezpieczna i szybko postępująca choroba, która nieleczona może zabić. Właściwa higiena wraz z wodą pitną, która została odpowiednio przefiltrowana, może pomóc zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim. Najlepszym sposobem zapobiegania cholerze jest przestrzeganie zasad higieny. Poprzez utrzymywanie rąk w czystości podczas jedzenia i przygotowywania posiłków oraz stosowanie środka dezynfekującego do rąk, gdy tego nie robisz. Powinieneś także pić tylko wodę, która została przebadana na obecność bakterii i jest uważana za bezpieczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *