Dżuma dymienicza: co musisz wiedzieć

Dżuma dymienicza jest jedną z najbardziej przerażających chorób w historii ludzkości. Odpowiada za ponad 100 milionów przypadków choroby w całej zarejestrowanej historii. W przeszłości zabiła więcej ludzi niż jakakolwiek inna pandemia – i nadal jest silna. Chociaż zaobserwowaliśmy pewne spadki śmiertelności, na całym świecie nadal istnieje wiele obszarów dotkniętych zarazą. Dżuma dymienicza jest infekcją bakteryjną, która atakuje zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Chociaż istnieje kilka odmian tej choroby, wszystkie one mają podobne objawy. Gorączka, ból głowy, osłabienie, ból brzucha, wymioty, biegunka i plamy na skórze znane jako dymienice lub czarne plamki. Jest to często mylone z niewydolnością nerek w stadium 4. Dżuma została po raz pierwszy opisana w 1347 roku przez francuskiego lekarza Guillaume de Béthune. Zaobserwował on obolałe węzły chłonne u szczurów i myszy po ugryzieniu przez pchły zarażonego kota. Czarna śmierć to kolejny przykład pandemii dżumy dymieniczej, która zabiła jedną trzecią populacji Europy w XIV wieku.

Zanim wyjedziesz do odległego kraju, w którym jest zupełnie inna flora bakteryjna – zaszczep się!

Co to jest dżuma dymienicza?

Dżuma dymienicza jest spowodowana infekcją nicienia płucnego szczura, Yersinia pestis. Pchły przenoszące bakterie są tymi samymi, które przenoszą tyfus i gryzą zarówno ludzi, jak i szczury, ale ludzie są znacznie bardziej podatni niż szczury. Bakterie infekują krwiobieg i przemieszczają się do układu limfatycznego, powodując obrzęk węzłów chłonnych. Około 1 na 10 ludzi rozwinie charakterystyczne zmiany dżumy, ale choroba zwykle nie jest śmiertelna bez pomocy innych osób. Ludzie są jedynymi znanymi zwierzętami, które zaraziły się zarazą i rozprzestrzeniają się, gdy pchły gryzą zarażoną osobę, a następnie gryzą inną osobę. Można temu zapobiec, uniemożliwiając szczurom przebywanie w pobliżu ludzi, na przykład w ich domach lub na ulicach, na których są szczury uliczne.

Czarna śmierć

Czarna śmierć była pandemią, która rozpoczęła się w Azji Środkowej w połowie XIV wieku i ostatecznie dotarła do Europy, Afryki i Indii. Pandemia zabiła od jednej trzeciej do połowy populacji Europy. Istnieje wiele teorii na temat przyczyn pandemii, w tym złych zbiorów, wojny i zmian klimatu. Zaraza dotarła również do obu Ameryk i zabiła tam miliony rdzennych mieszkańców. Dżuma została po raz pierwszy zidentyfikowana w połowie XVI wieku. Przez uczonych, którzy zauważyli zmiany chorobowe i czarne plamki na skórze i tkankach szczurów, które miały kontakt z zakażoną pchłą.

Hiszpanka – wczesny przykład dżumy

Hiszpanka była pandemią, która miała miejsce podczas pierwszej wojny światowej i zaraziła miliony ludzi na całym świecie. Uważa się, że jest to pierwszy przykład zarazy w historii ludzkości. Pandemia rozpoczęła się w Chinach pod koniec 1918 roku i szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Hiszpańska grypa zabiła 50 milionów ludzi na całym świecie w latach 1918-1920.

Dur przenoszony przez pchły

Dur przenoszony przez pchły jest wywoływany przez bakterię zwaną Borrelia, która jest tą samą bakterią, która powoduje dżumę dymieniczą. Jednak bakterie nie powodują takich samych objawów jak dżuma dymienicza. Pchła przenosząca tę bakterię gryzie ludzi i inne ssaki, w tym duże drapieżniki, takie jak dzikie psy. Ludzie zarażają się, gdy dostają rany po ugryzieniu na skórze, co następnie pozwala bakteriom dostać się do ich ciał. Może się to zdarzyć na kilka sposobów. Chodzenie boso w miejscu występowania pcheł; ugryzienie przez zarażoną pchłę; dotknięcie zakażonej osoby lub zwierzęcia. Ludzie zarażeni tyfusem przenoszonym przez pchły zwykle mają wysoką gorączkę, dreszcze, ból głowy, ból mięśni i czerwoną wysypkę pokrywającą ciało. Nieleczona choroba może być śmiertelna.

Dlaczego zaraza jest tak śmiertelna?

Istnieje wiele powodów, dla których zaraza jest tak śmiertelna. Po pierwsze, bakterie wywołujące chorobę zmieniają organizm ludzki tak, że ma on trudności z walką z chorobą. Ponadto ludzie są naturalnie odporni na bakterie wywołujące dżumę, co oznacza, że nie mogą się obronić przed infekcją. Po trzecie, objawy dżumy są tak niepokojące, że ludzie często nie zwracają się o pomoc lekarską, co może uczynić chorobę jeszcze bardziej śmiertelną.

Jak zarazić się dżumą dymieniczą?

Dżuma dymienicza jest przenoszona, gdy zarażona osoba wejdzie w kontakt z raną po ugryzieniu na skórze zarażonej osoby lub z zakażonymi odchodami zarażonych szczurów. Choroba może być również przenoszona przez bezpośredni kontakt z zanieczyszczonym przedmiotem, takim jak ubranie lub nóż, którym posługiwała się zarażona osoba. Dżuma może być również przenoszona między ludźmi poprzez kontakty seksualne lub zanieczyszczoną żywność lub wodę.

Środki kontroli w celu zapobiegania zarazie u ludzi

Najlepszą metodą zapobiegania zarazie jest uniemożliwienie szczurom wejścia do domu i zjedzenia jedzenia. Unikaj przechowywania żywności w miejscach, w których szczury mają do niej dostęp. Upewnij się, że w strukturze Twojego domu nie ma dziur ani słabych punktów, przez które szczury mogłyby się do niego dostać. I upewnij się, że Twój dom jest czysty i wolny od jedzenia i śmieci.

Wnioski

Dżuma dymienicza jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób w historii ludzkości. Zabiła więcej ludzi niż jakakolwiek inna pandemia, w tym czarna śmierć. Dżuma jest wywoływana przez bakterie przenoszone przez szczury i pchły. Może być przenoszona przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, przez ranę ugryzioną na skórze lub przez skażoną żywność lub wodę. Najlepszym sposobem zapobiegania zarazie jest zapobieganie przedostawaniu się szczurów do domu i spożywaniu jedzenia. Unikaj przechowywania żywności w miejscach, w których szczury mają do niej dostęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *